Company Logo

Feeder klub Třebíč – nejen rybářský kroužek

 

            Rybář. Tichý blázen, který celé hodiny a dny prosedí u vody, znuděně kouká na splávek nebo na číhátko svého prutu, popíjí u toho svého lahváče a jen tu a tam mu něco zabere. Víceméně náhodou, pokud nějaká zbloudilá ryba projede kolem jeho nástrahy a omylem ji vezme do úst. Což se nestává často, takže rybář zpravidla odchází od vody s nepořízenou. Tohle je obecně rozšířená představa většiny lidí, kteří tento koníček nedokážou pochopit. Ti informovanější vědí, že slovo rybář, je natolik široký pojem, že omezit se jen na tuhle obecnou představu je zavádějící. Rybolovných technik je celá spousta. Jít na ryby neznamená jen pasivně sedět a čekat, může jít o činnost velice aktivní. Rybář nečeká, až si ho ryba najde, ale sám jde takříkajíc rybě naproti.

            Mezi takové metody patří zcela určitě plavaná, muškaření nebo přívlač. A v posledních letech i relativně mladá technika – feeder. Jedná se vlastně o zdokonalenou klasickou položenou. Rozdíl je v použitém náčiní, strategiích lovu a vůbec v celkovém přístupu k lovu.

            Účinnost a krása lovu feederem tkví v jeho technické jednoduchosti, která dosud nebyla ničím překonána. Základní principy jsou - cílené a přesné vnadění a tím přilákání ryb do lovného místa pomocí krmítka, připevněného na konci vlasce. Dále potom možnost rozpoznání i těch nejjemnějších kontaktů ryby s nástrahou, což obstará speciální feederový prut, neustále napnutý vlasec vedoucí do vody a na jeho konci, některá ze speciálních feederových montáží. Zdá se to jednoduché, ale když uvážíme, že feederových prutů je nepřeberné množství druhů, typů, délek, stejně tak feederových montáží, tzn. způsobů navázání krmítka a návazce s háčkem je spousta, zjišťujeme, že se jedná tak trochu o vědu. A to nepočítám alchymii přípravy toho správného krmení, jeho složení, konzistence, které se liší podle toho, kde a jakou rybu lovíme. Jiné krmení a taktiku zvolíme na řece a jinou na rybníku. Jinou například při lovu kaprů a jinou při lovu bílé ryby. Jednoduchým násobením zjistíme, že těch možností, jak u vody postupovat a být úspěšní, jsou stovky. Navíc se můžeme i během lovu přizpůsobovat momentálním podmínkám, měnit strategie a hledat takové, které vdaný okamžik na daném místě zafungují. Rybář zkrátka nesmí spát, musí být aktivní a neustále hledat tu nejlepší cestu. A věřte nevěřte, ta cesta se najít dá a výsledky lovu mohou být pro ostatní rybáře, používající klasické metody, překvapivé a zdrcující... S jedním feederovým proutkem, dokáže šikovný rybář ostatním u vody, hezky pošramotit sebevědomí.

 

            Díky výše popsanému je feeder technika, která se téměř ideálně hodí k závodění. Je to jako se vším, někdo umí víc a někdo méně. A lidé prostě velice rádi mezi sebou měří svoje síly. Nadšenci z řad vyznavačů tohoto stylu začali pořádat rybářské závody a nejen to, celé seriály závodů, s možností postupu nahoru, dokonce až do nejvyšší celorepublikové soutěže – 1. ligy. A díky tomu, že právě na Třebíčsku má feeder velice silnou základnu, probíhá celá řada závodů právě tam, nebo v nedalekém okolí. Možná už jste někteří slyšeli o AWA SHIMA cupu nebo o závodu o pohár Třebíčského starosty. To jsou jen ty nejznámější.

            Postupem času si někteří závodníci začali uvědomovat, že by bylo dobré, kdyby mohli svoje poznatky předávat dál a tím si vychovat své nástupce. A kdo by to měl být jiný, než mládež a děti? Od této myšlenky byl už jen krůček k činu.

            Třebíčský Feeder klub začal aktivně pracovat v roce 2010 a jeho hlavním posláním je přivést k rybaření a zejména k feederu, co největší počet dětí a mládeže. Jeho členové se schází každé úterý ve své klubovně na Táborské ulici, od dubna do října pak pravidelně u vody. Konkrétně na Markovce nebo na řece Jihlavě na Polance. Tady bych rád vyzdvihl práci jednoho ze zakladatelů Feederklubu Milana Novotného, který je jeho hlavním hnacím motorem. Vymýšlí nové věci, domlouvá vše potřebné, a ostatní motivuje k další práci.

            V řadách členů se najdou rybáři všech věkových kategorií, od dětí až po "kluky" v důchodovém věku. Kromě sezení u vody a nacvičování feederové techniky se členové klubu věnují celé řadě dalších aktivit. Společně vyráží na výlety a soustředění, pořádají závody a přednášky. V lednu loňského roku přijali jejich pozvání, členka vítězného týmu žen na MS v plavané Markéta Nováčková a manažer reprezentace Jiří Hrazdil. V únoru zase přijel vítěz dvou posledních ročníků celorepublikové 1. ligy ve feederu Martin Maťák. A za poslední rok už dvakrát bylo možné vyslechnout přednášku Pepy Konopáska. Tomuto borci se podařilo být druhý na mistrovství světa v plavané v roce 2012 a druhý na mistrovství světa ve feederu, v roce 2013, které proběhlo v Jihoafrické republice. O přísun těchto kvalitních sportovců do klubu se stará zejména Radek Černý, sám závodník tělem i duší. Rybářské závody a vše kolem nich je především jeho parketa.

             I ostatní členové Feederklubu jsou většinou aktivní závodníci. Jsou sdruženi v několika závodních týmech a zůčastňují se nejrůznějších soutěží a seriálů. Sezona 2013 byla pro ně velice úspěšná. Posuďte sami - zde jejich nejdůležitější úspěchy: V Awa Shima cupu zvítězil David Holeš mezi jednotlivci. Speed Feeder Team ve složení David Holeš, Erik Novotný a Petr Vafek vybojoval celkové první místo mezi týmy. Další tým z feederklubu ve složení Radek Černý, Laďa Oliva a Laďa Ševčík byl celkově čtvrtý. Ve dvoukolovém krajském přeboru jednotlivců získal Radek Černý druhé místo. V divizi družstev MRS zvítězil Preston Feeder D team ve složení Laďa Oliva, Laďa Ševčík a Jiří Denemarek. Tím si pro letošní sezonu zajistil postup do 1. ligy. A nesmíme zapomenout na skvělé celkové třetí místo Radka Černého v 1. lize mezi jednotlivci, v sezoně loňské.              

                                                                                                                                 

            Úplnou novinkou v činnosti klubu je vlastní rybník. Díky úsilí Martina Líbala se podařilo pro Feederklub získat do pronájmu rybníček u Červené Lhoty. Zde mají děti možnost poznat rybářství a vše kolem něj zase z jiného pohledu než když sedí za prutem. Poznají, co vlastně hospodaření s rybníkem obnáší, kolik je kolem toho práce. Údržba okolí, zarybňování, výlov atd. A hlavně, mají možnost si všechno i vyzkoušet a osahat.

            Neméně důležitým aspektem, který činnost Feederklubu provází, je nutnost získání finančních prostředků. Klub využívá finančních darů od sponzorů a hlavně dotací z grantových programů města Třebíče a nadace ČEZ. Že se to maximálně daří, je zásluhou především Vladimíra Olivy a Radka Černého, kteří mají výše zmíněné na starosti.

            Jak vidíte, v třebíčském Feederklubu rozhodně nezahálí. Pro rok 2014 mají rybáři naplánováno ještě více práce i zábavy než v roce předešlém. Nezbývá než popřát ať se dílo daří, ať se povede zajistit dostatek prostředků, dobré počasí a hlavně - ať berou! Petrův zdar.

na webu, kde se dozvíte o feederovém dění nejen na Jižní Moravě. Zde naleznete informace o Feeder klubu, ale i závodním a nezávodním feederu.

   

  

Feeder klub Třebíč

Myšlenkou na založení klubu pro sportovní rybáře jsme se zaobírali již několik let. Prvotním záměrem bylo zaujmout a udržet u rybařiny mladé rybáře, kteří po absolvování rybářského kroužku ještě třeba o rok svoji docházku prodloužili, ale pak odešli. Bylo nám jasné, že základní náplň kroužku jim dlouhodobě nestačí a že je potřeba vymyslet něco lepšího.

"soutředění v Uherském Hradišti - 2013"

Naše představa se začala realizovat v roce 2010, kdy jsme dostali nabídku od firmy Mitt na využití jejich zázemí, kde v současnosti využíváme tři místnosti, z nichž v té školící je k dispozici i dataprojektor či přenosná tabule na fixy. Scházíme se tam jednou týdně ve čtyři hodiny, a přestože původně mělo setkání končit v šest, často se stává, že odcházíme až kolem osmé.

 "soutředění v Uherském Hradišti - 2012"
 
Už po necelém roce se ukázal náš nápad jako úspěšný. Klub totiž začali navštěvovat nejenom mladí rybáři, kteří ukončili svoji docházku do rybářského kroužku, ale i jejich kamarádi a známí a dnes je věkové rozmezí účastníků více než padesát let. Postupně se rozvíjí i náplň klubu. Poté co jsme se snažili účastníkům předat naše vlastní znalosti a zkušenosti z různých rybolovných technik, zkusili jsme pro zkrácení dlouhého zimního období postupně uspořádat několik setkání na témata jako feeder, ultralehké vláčení či muškařina. Lektory těchto setkání byly již specialisté na jednotlivé disciplíny a naše setkání byla o to přínosnější.
 
  "sídlo firmy Mitt, zde se za nepříznivého počasí setkáváme"

 

V plánu máme přenést prozatím teoretické poznatky k vodě a tam vše ukazovat a zdokonalovat. Zkusíme některé netradiční techniky rybolovu a třeba i cílený lov určitých druhů ryb. Plánujeme i společné výlety na zajímavé vody.

"klubový rybníček z jara."

Chceme postupně oslovit široké spektrum sportovně smýšlejících rybářů bez ohledu na věk, kteří se chtějí dále v rybaření zdokonalovat a pro něž je pojem sportovní rybaření spojen i s rybářskou etikou a ohleduplným chováním k naší přírodě.

 

Najít ten správný koníček, který bude dítě bavit a něco mu do budoucna přinese, není v dnešní době jednoduché. Pokud by měl být však uveden alespoň jeden, který v dítěti probudí vztah k přírodě a zvířatům, zručnost a poskytne mu oproštění a uklidnění od všech starostí, bude to jednoznačně rybaření.

 

 

 

  Uherském Hradišti - Modrá 2019.   

Avšak předtím, než se jako dítě můžete stát rybářem, je potřeba se naučit, co se u vody smí a nesmí, poznávat vodní živočichy a především ryby, osvojit si rybářskou techniku a vůbec získat znalosti a dovednosti, které budete nezbytně potřebovat. A právě nejen tomu se věnuje Feeder klub Třebíč.

 

Uheské Hradiště 2020 soustředění mládeže

 

Jde o kroužek, který vznikl roku 2010 a věnuje se výchově mladých rybářů a rybářek a dává jím vše potřebné, aby se této krásné zálibě mohli začít věnovat. Zároveň sdružuje i starší rybáře, které spojuje vášeň k rybám a předávají své zkušenosti a rady právě těm mladším. Co tedy nově příchozí v kroužku čeká? Vedoucí kroužku, kteří se starají jak o výuku, tak také o zábavu a poznání, mladé rybáře připraví na získání svých prvních rybářských dokladů. Budou také samozřejmě velmi často chodit k vodě, kde je naučí, jak se vůbec k rybám chovat a pomohou jim se stát správnými rybáři.

 

                             Řeka Morava, Uherské Hradiště. 

 

 Dříve, než se však vypraví po zdárném složení zkoušek poprvé na opravdové revíry, budou si vše moci zkusit na klubovém rybníčku. Budou se také podílet na jeho údržbě a osvojí si základy toho, jak se o vodu starat. Každoročně se rybníček loví, takže uvidí, jak se výlov provádí, co je k němu potřeba a tím mít i možnost spatřit na jednom místě mnoho rybích druhů najednou.

 

Naše klubovna na DDM - Třebíč 

 

 Avšak učení a rybaření nejsou jedinými aktivitami, které se ve Feeder klubu pořádají. Pravidelně se konají turnaje v různých sportech, jako je florbal a fotbal, tráví se společné večery u hraní bowlingu či pořádají přednášky a prezentace předních českých rybářských osobností, jako je Martin Maťák či Josef Konopásek. Výjimkou nejsou ani výlety na rybářské výstavy či zajímavé revíry, na které by nebylo možné se v rámci běžného ,,kroužkového,, odpoledne dostat. Každoročně se pak konají i delší rybářské soustředění, například na řeku Moravu či Novomlýnské nádrže, kde se mimo chytání ryb a hraní her podnikají i další naučné jednodenní výlety.

 

 

 Vedoucí Klubu :        Erik          Ivan          Milan          Laďa

 

Z názvu Feeder klub Třebíč vyplývá, že hlavní technikou, na kterou se u nás klade důraz, je mladá a velmi populární rybářská disciplína- feeder. Jde o jemné a aktivní chytání, při kterém není nouze jak o množství ryb a tedy příjemnou zábavu, tak i o velké a bojovné ryby, které přinesou vždy zážitek na hodně dlouhou dobu.

Rybníček Baba pro výuku mládeže.  

 

Z těch, kteří se feederu chtějí věnovat více do hloubky, pak vznikají i závodní družstva, která dosahují nejen místních, ale také celostátních úspěchů. A nakonec ti, kteří za závoděním nechtějí jezdit nijak daleko, nebo si to chtějí jen vyzkoušet, mají možnost poměřit své dovednosti na klubových závodech, kde budou za svůj úspěch i náležitě odměněni.

 

                                                                                                                Radek Pečta

 

 

 

            

Podkategorie



Breadcrumbs


created by Pavel Svoboda, © 2012.